UzAuto yangi modellari GM bilan bir xil vaqtda ishlab chiqiladi – Shavkat Umurzoqov
Shavkat Umurzoqov / Foto: KUN.UZ
Endilikda, yangi modellarni o‘zlashtirish GM global tarmog‘i bilan barobar amalga oshiriladi. Xususan, yangi modellarni yig‘ishni rejalashtirayotgan GM platformasida 5ta model ishlab chiqarish mumkin. Bu haqda «O‘zavtosanoat» AJ boshqaruvi raisi Shavkat Umurzoqov Kun.uz muxbiriga ma'lum qildi. Uning aytishicha, Bu avtomobillar tannarxiga ham ijobiy ta'sir ko‘rsatadi.
«Yangi modellar nima degani? Bu bitta yangi platforma degani. Shu vaqtgacha UzAuto tomonidan ishlab chiqilgan modellarning har biri alohida shassida – platformada ishlab chiqilgan. Ya'ni bir platformada atigi 20-30 ming avtomobil ishlab chiqilgani uning tannarxiga ta'sir ko‘rsatgan. Eng yomon tomoni bizda ishlab chiqilgan modellar dunyoning boshqa mamlakatida ishlab chiqilmagan.
Bundan tashqari, sir emas, avtomobillar narxini tushirishga ta'sir qiluvchi omillardan biri bu hajmdir. Bizda ishlab chiqarish hajmi katta bo‘lmagan. Shu vaqtgacha, bizda bir modeldan 30 mingtagacha ishlab chiqilgan. Bu raqam, hozirda, 50 mingtaga yetkazildi. Bu va boshqa sabablar, masalan, korrupsiya holatlarini yo‘qotish borasida amalga oshirilayotgan ishlar natijasida avtomobillar narxi bir xil saqlanib turibdi.
Bundan buyog‘iga yangi modellarni o‘zlashtirish GM global tarmog‘i bilan barobar amalga oshiriladi. Misol uchun, biz yangi modellarni yig‘ishni rejalashtirayotgan GM platformasida 5ta model ishlab chiqarsa bo‘ladi. Biz, hozircha, unda 3ta model ishlab chiqaramiz. 5ta modelni 3-5 yildan so‘ng facelifting (tashqi ko‘rinishini o‘zgartirish) orqali yana 5ta modelga yangilash mumkin. Aytmoqchi bo‘lganim, bir platforma bilan 10 xil ko‘rinishdagi avtomobil ishlab chiqarish imkoniyati paydo bo‘ladi.
E'tiborli tomoni, bu modellarning 40-50 foiz ehtiyot qismi bir xil degani. Masalan, O‘zbekistonda 300 ming avtomobil ishlab chiqilsa, tasavvur qiling, uning 150-200 mingtasining ehtiyot qismi bir xil. Yana bir yaxshi tomoni, GM ushbu modellardan dunyo bo‘ylab 2 mln donadan sotishni rejalashtirmoqda. Bu ham mahalliylashtirish imkoni bo‘lmagan yoki iqtisodiy jihatdan mahalliylashtirish o‘zini oqlamaydigan butlovchi qismlar tannarxi ham arzonroq bo‘lishini kafolatlaydi», - dedi «O‘zavtosanoat» AJ boshqaruvi raisi Shavkat Umurzoqov.
Uning ta'kidlashicha, ushbu loyiha o‘zbek avtomobilsozligi rivoji va taraqqiyotiga katta hissa qo‘shadi. Shavkat Umurzoqov, shuningdek, yagona platforma loyihasiga izoh berib ketar ekan, butun dunyodagi yirik avtomobilsozlik kompaniyalar bitta platformada bir nechta model ishlab chiqishni yo‘lga qo‘yayotganini qayd etdi.