Chorvachilikdagi mahsulotlarning 80 foizini kichik xo‘jaliklar yetishtiradi – Qishloq xo‘jaligi vazirligi
Qishloq xo‘jaligi vazirining investitsiya va moliyaviy masalalar bo‘yicha maslahatchisi Alisher Shukurov sohada yo‘lga qo‘yilgan muhim tizimlar haqida ma'lumot berdi.
Ta'kidlanishicha, Qishloq xo‘jaligi vazirligiga qishloq xo‘jaligida tashkiliy tuzilmalarni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish vazifasi yuklangan. Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligida klaster tizimi eng katta xususiy investitsiya kiritiladigan tizim sifatida ko‘rilgan.
“Ikkinchi tizim kooperatsiya bo‘lib, u kichik xo‘jaliklardagi mahsulotlarni sotish va eksport qilishda bo‘ladigan qiyinchiliklarni yengishga yordam beradi. Chunki chorvachilikda yetishtiriladigan mahsulotlarning 80 foizini kichik xo‘jaliklar yetishtirib beradi. Uchinchi tizim esa investitsiya hisoblanadi”, - dedi Alisher Shukurov Xalqaro press-klubning 25 sentyabrdagi sessiyasi davomida.
Qayd etilishicha, O‘zbekistonda pandemiya holatida qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat tarmog‘iga xorijiy moliyaviy institutlarning 1 milliard dollar atrofidagi investitsiyasi kiritildi. Bunda eng katta investitsiya bo‘lgan 500 million dollar Jahon banki bilan hamkorlikda qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat tizimini modernizatsiya qilishga yo‘naltirildi.
Alisher Shukurovga ko‘ra, kiritilgan investitsiyalar nafaqat tadbirkorlik, balki boshqaruv tizimini modernizatsiya qilish, ilmiy-tadqiqot institutlarining sohaga ilm va innovatsiyani joriy qilishiga yo‘naltirildi.