O‘zbekistonlik erkin kurashchilar Qozog‘istondagi turnirda Tokio olimpiadasiga 4ta yo‘llanmani qo‘lga kiritdi
Qozog‘istonning Almati shahrida o‘tkazilgan sport kurashlari bo‘yicha Osiyo qit'asi uchun Tokio olimpiadasiga yo‘llanma beruvchi musobaqaning 11 aprel kungi bahslarida o‘zbekistonlik erkin kurashchilar 4ta yo‘llanmani qo‘lga kiritdi.
11 aprel kungi musobaqalarda o‘zbekistonlik 6 nafar sportchi gilamga chiqdi.
-57 kg vazn toifasi vakili G‘ulomjon Abdullayev ishtirokini chorak finalda boshlab, dastlab janubiy koreyalik Sunggvon Kimni mag‘lub etdi (5:4). Yarim finalda Qirg‘iziston vakili Bekpo‘lat Mirnazar o‘g‘li taslim etildi (8:4), bu g‘alaba Abdullayevga Olimpiada yo‘llanmasini taqdim etdi. Final bahsida esa u xitoylik Minghu Liuni mag‘lub etib (10:0), oltin medalni qo‘lga kiritdi.
O‘zbekiston sharafini -65 kg.gacha vazn toifasida himoya qilgan Ilyos Bekpo‘latov ishtirokini muvaffaqiyatli boshlagandi. U dastlab saralash bosqichida tojikistonlik Jamshid Sharifov ustidan yaqqol ustunlik bilan g‘alaba qildi (11:0), chorak finalda esa xitoylik Hasibagena Hasibagena mag‘lub etildi (10:0). Ammo yarim finalda keyinchalik shu vazn toifasi chempioni bo‘lgan qirg‘izistonlik Ernazar Ahmadaliyev uning kuragini yerga tekkizdi. Bekpo‘latov bronza uchun turkmanistonlik Kerim Xodjayevga qarshi kurashishi kerak edi, ammo u gilamga chiqmadi.
-74 kg vazn toifasi vakili Behzod Abdurahmonov ishtirokini chorak finaldan boshlab, mo‘g‘ulistonlik Bat Erdene Byambasurenni mag‘lub etdi (10:0). Yarim finalda unga Qirg‘iziston vakili Elomon Do‘g‘durbek o‘g‘li raqiblik qildi va u 4:2 hisobida mag‘lub etildi. Yarim finaldagi g‘alaba Abdurahmonovga Olimpiada yo‘llanmasini taqdim etdi. U finalda eronlik Yunus Aliakbar Imomishojaiyga qarshi kurashishi kerak edi, ammo u gilamga chiqmadi va kumush medal bilan kifoyalandi. Uning uchun Tokio Olimpiadasi faoliyatidagi ikkinchi olimpiada bo‘ladi.
-86 kg vazn toifasida ham O‘zbekiston vakili oltin medalga ega chiqdi. Javrail Shapiyev dastlab livanlik Domenik Mishel Abu Nodirni mag‘lub etib (7:2), saralashdan o‘tdi. Chorak finalda tojikistonlik Bahodur Qodirov (12:1), yarim finalda qozog‘istonlik Azamat Dauletbekov taslim etildi (5:2). Yarim finaldagi g‘alaba orqali Shapiyev Tokio Olimpiadasi uchun yo‘llanmani naqd qildi. Finalda u Xitoy vakili Zushen Lin ustidan g‘alabaga erishib (6:3), oltin medalga ega chiqdi.
O‘zbekistonning -97 kg vazn toifasidagi vakili Magomed Ibragimov ham Olimpiadaga yo‘llanma oldi. U dastlab pokistonlik Muhammad Inomni mag‘lub etdi (8:0), yarim finalda esa qirg‘izistonlik Simbat Sulaymonovga imkoniyat qoldirmasdan (11:1) finalga chiqdi. Ammo u eronlik Muhammadhusayn Asqari Muhammadiyonga qarshi bahsni o‘tkazib yubordi va kumush medal bilan kifoyalandi.
125 kg vazn toifasida turnirga borgan Maqsud Veysalov esa birinchi jangidayoq, chorak finalda hindistonlik Sumit Sumitga yutqazib (1:7), ishtirokini yakunladi.
Sport kurashlari bo‘yicha Tokio olimpiadasiga yo‘llanma olgan o‘zbekistonlik sportchilar soni 8 nafarni tashkil etmoqda.
Erkin kurash:
- G‘ulomjon Abdullayev (57 kg);
- Bekzod Abdurahmonov (74 kg);
- Javrail Shapiyev (86 kg);
- Magomed Ibragimov (97 kg).
Yunon-rum kurashi:
- Elmurat Tasmuradov (60 kg);
- Jalgasbay Berdimuratov (77 kg);
- Rustam Assakalov (97 kg);
- Mo‘minjon Abdullayev (130 kg).
Joriy yilning 6—9 may kunlari Bolgariya poytaxti Sofiya shahrida o‘tkaziladigan Tokio olimpiadasiga yo‘llanma taqdim etuvchi jahon lisenzion musobaqasida qolgan vazn toifalarida ham o‘zbekistonlik kurashchilar ishtirok etishi kutilmoqda. Ma'lumot uchun, mazkur musobaqada erkin kurashda 2ta, yunon-rum kurashida ham 2ta, ayollar kurashida esa to‘liq 6ta yo‘llanmani qo‘lga kiritish imkoniyati bor.