Milliy gvardiya sport kurashlari bo‘yicha maktabi «Dinamo» jamiyati tarkibiga o‘tkaziladi
Prezidentning “Milliy gvardiya sport kurashlari bo‘yicha ixtisoslashtirilgan olimpiya zaxiralari maktabi faoliyatini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarori loyihasi e’lon qilindi.
Milliy gvardiyaning sport kurashlari bo‘yicha ixtisoslashtirilgan olimpiya zaxiralari maktabini “Dinamo” jismoniy tarbiya-sport jamiyati tarkibiga o‘tkazish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik beriladi.
Milliy gvardiya qo‘mondoniga “Dinamo” jismoniy tarbiya-sport jamiyati tuzilmasiga umumiy shtat soni doirasida o‘zgartirishlar kiritish huquqi beriladi.
• sport kurashlari bo‘yicha ixtisoslashtirilgan olimpiya zaxiralari maktabi Milliy gvardiya “Dinamo” jismoniy tarbiya-sport jamiyati huzuridagi sport kompleksiga tegishli binolar va inshootlar bir qismi negizida belgilangan tartibda bepul ijara asosida (kommunal xizmatlari bundan mustasno) erkin va yunon-rum kurashi bo‘yicha yosh iste’dodli kurashchilarni tanlab olish va tayyorlash bilan shug‘ullanadigan oliy sport natijalariga yo‘naltirilgan muassasa sifatida faoliyat yuritadi;
• sportchilar turar joy, to‘rt mahal ovqat, sport ekipirovkasi, maxsus kiyim-bosh, sport uskunalari va anjomlari bilan ta’minlanadi;
• sport maktabi o‘z faoliyatini Vazirlar Mahkamasining “Sport maktablari faoliyatini hamda sport maktablari trenerlari va mutaxassislari mehnatini moddiy rag‘batlantirish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarori asosida tashkil etadi;
• sport maktabida o‘quvchi-sportchilar kontingenti, ularning vazn toifalarini hisobga olgan holda, 60 nafardan iborat etib belgilanadi hamda ta’lim olish muddati sportchi O‘zbekiston terma jamoasi asosiy (yoki zaxira) tarkibida bo‘lgan davr mobaynida davom etadi;
• sportchi lavozimga sport maktabi o‘quvchi-sportchilar kontingenti orasidan qabul qilinadi;
• sport maktabiga o‘quvchi-sportchilarni qabul qilish umumiy kontingentidan kelib chiqqan holda yil davomida amalga oshirib boriladi;
• sport maktabida o‘quv-mashq jarayonining davomiyligi va davriyligi sport musobaqalari taqvimi hamda o‘quvchi-sportchilar har bir guruhi uchun yakka tartibda sport tayyorgarligi davri hisobga olingan holda sport maktabi rahbariyati tomonidan belgilanadi.