Xitoy O‘zbekistondagi sho‘rlangan yerlarda yangi uslubda mahsulot yetishtirishni taklif qildi
O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Xitoyda Guandun Okeanologiya universiteti rektori Pan Sinsyan boshchiligidagi ilmiy doira vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Aziz Voitov uchrashuv ishtirokchilariga bugungi kunda O‘zbekistonda ilm-fanning ishlab chiqarishga integratsiyasi, aqlli agrotarmoqni barpo etish yo‘lida tashlangan qadamlar, sohani raqamlashtirish bo‘yicha qilinayotgan ishlar hamda geoaxborot tizimini rivojlantirish yo‘nalishidagi loyihalarni taqdim etdi.
O‘z navbatida, Okeanologiya universiteti rektori o‘zbek olimlari, agrar tarmoq mutaxassislari bilan amaliy hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanligini bildirdi. Aniq takliflar ham berildi: o‘zbek-xitoy laboratoriyasini tashkil qilish.
Asosiy e’tibor aynan laboratoriya tekshirishlari natijasida mamlakatda sho‘rlangan yerlarda qaysi mahsulot yetishtirish mumkin, ularning qaysilarini yer imkoniyatlariga moslashtirish mumkin, talab va taklifdan kelib chiqib iqlimiy sharoitlarni hisobga olgan holda 2-3 marotaba hosil olish, takroriy ekinlardan samarali foydalanish masalalariga qaratiladi.
Buning uchun universitet delegatsiyasi shu yilning iyun oyida O‘zbekistonga tashrif buyurish niyatini bildirdi. Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Okeanologiya universiteti rektori Pan Sinsyan bilan yuqoridagi masalalarda hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishni ko‘zda tutuvchi hamkorlik memorandumini imzoladi.