«Hech kimni ushlab o‘tirmaymiz» – Japarov hukumatni Tashiyevning odamlaridan «tozalamoqda»
Uch nafar vazir va qo‘mitaning Bishkek va O‘sh bo‘yicha boshqarmalari boshliqlari ishdan ketgan, ulardan biri qo‘lga olinib, tergov izolyatoriga joylashtirilgan.
Qirg‘iziston hukumatida kadrlar almashinuvi davom etmoqda. 16 fevral kuni uch nafar vazir lavozimidan ozod etildi.
Xususan, Absattar Sirg‘aboyev transport va kommunikatsiyalar vaziri lavozimidan ozod etilgan. Mahalliy manbalarga ko‘ra, u Qamchibek Tashiyevning shogirdlaridan bo‘lgan.
Endi uning o‘rniga Talantbek Soltoboyev vazirlik rahbari vazifasini bajaruvchi etib tayinlangan.
Boobek Ajikeyev favqulodda vaziyatlar vaziri lavozimini tark etgan. U Tashiyevning do‘sti ekani aytilmoqda.
Uning o‘rniga Urmatbek Shamirkanov Qirg‘iziston FVV rahbarligiga tayinlangan.
Meder Mashiyev esa tabiiy resurslar, ekologiya va texnik nazorat vaziri lavozimidan ozod etilgan. U ham Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi sobiq rahbarining odami bo‘lgan.
Uning o‘rnini Oqil Toktoboyev egalladi.
O‘zgarishlar Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi tuzilmasida ham davom etmoqda. Jumladan, Eldar Jakipbekov
qo‘mitaning Bishkek shahri bo‘yicha bosh boshqarmasi boshlig‘i lavozimidan ozod etilib, uning o‘rnida Ulan Biybosunov ish boshlagan.
Jakipbekov ayni vaqtda qo‘lga olingan va tergov izolyatoriga joylashtirilgan.
Shuningdek, qo‘mitaning O‘sh shahri va O‘sh oblasti bo‘yicha bosh boshqarmasi boshlig‘i Salmoorbek Jumabekov ham ishdan ketgan.
Ijtimoiy tarmoqlarda Tashiyevning ukasi, Jogorku Kenesh deputati Shoirbek Tashiyev ham qo‘lga olingani haqida xabarlar tarqalgan.
Ammo keyinroq u parlamentning xalqaro ishlar qo‘mitasi majlisida qatnashayotgani aks etgan kadr e’lon qilindi.
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov Tashiyevning iste’fosi ortidan hukumatda bo‘layotgan o‘zgarishlar yuzasidan izoh berdi.
«Agar kimdir o‘z arizasiga ko‘ra ketsa, biz uni ushlab o‘tirmaymiz. Lekin barcha vazirliklarda o‘g‘rilik bo‘lgan-bo‘lmagani bo‘yicha tekshiruvlar o‘tkazilmoqda. Kimdir nimanidir o‘g‘irlagan bo‘lsa, javobgarlikka tortiladi.
Oldindan hammani ogohlantirib kelganman: Xodimlarni ishga qabul qilishda yaqin qarindoshlar, do‘stlar, yurtdoshlar, xotin yoki erning qarindoshlarini olmang. „Odamim meni himoya qiladi“ yoki „Akam meni himoya qiladi“ deb o‘ylaganlar qo‘rqmasdan o‘g‘irlik qiladi.
Agar ularning jinoyatlari aniqlansa, javobgarlikka tortiladi. Xudoga shukr, yaqinlarimdan hech kimni oliy davlat lavozimlariga qo‘ymadim. Siyosatga aralashtirmaganman», – deydi prezident.
U prezidentlikka saylangach, o‘zi hokimiyatga kelishidan oldin lavozimga tayinlangan ikki qudasini ishdan bo‘shatganini eslatgan.