«AQSh bilan oldingi munosabatlar tugadi» - Kanada bosh vaziri
Kanada AQShning proteksionistik siyosati ortidan iqtisodiy strategiyasini radikal qayta ko‘rib chiqadi. Bu haqda mamlakat Bosh vaziri Mark Karni 27 mart kuni matbuot anjumanida bildirdi.
Foto: AP / Chris J Ratcliffe
«Biz endi AQSh bilan oldingi kabi savdo munosabatlariga suyana olmaymiz», — dedi Karni. Uning ta’kidlashicha, Kanada AQSh bozoriga qaramlikni kamaytiradi va tashqi savdoni boshqa mintaqalarga yo‘naltiradi.
Bosh vazirning so‘zlariga ko‘ra, hukumat mamlakat ichida mustaqil ta’minot zanjirlarini yo‘lga qo‘ya boshlagan. «Biz avtomobilsozlik sohasida butlovchi qismlardan tortib, po‘lat, alyuminiy va strategik minerallargacha butunlay Kanadaga tegishli ta’minot tarmog‘ini yaratishni maqsad qilganmiz», — dedi u.
Karnining ma’lum qilishicha, hukumat shuningdek, prezident Donald Tramp tomonidan joriy qilingan tariflar tahdid solayotgan boshqa sohalar uchun ham shunday milliy strategiyalarni ishlab chiqadi.
U yana bir muhim jihatga e’tibor qaratdi: kuni kecha AQSh prezidentining o‘zi unga qo‘ng‘iroq qilish uchun bog‘langan. «Bu fursat menga o‘z ishchilarimizni qanday himoya qilish va kuchli iqtisodiyotni qanday barpo etish masalasini muhokama qilish imkonini berdi», — dedi Karni.
Ma’lumot uchun, AQSh Meksika va Kanadadan olib kiriladigan importga 25 foizlik boj joriy qilgan. Shuningdek, Xitoy mahsulotlariga ham tariflar oshirilib, 20 foizga yetkazilgan. Vashington bu choralarni noqonuniy migratsiya va fentanil moddasining AQShga kirib kelishiga qarshi kurash, deya izohlamoqda.
Bundan tashqari, AQSh Yevroittifoq mahsulotlariga ham boj joriy qildi va Amerika mahsulotlariga yuqori tarif qo‘ygan mamlakatlarga nisbatan «ayni» choralar ko‘rish niyatida. Ottava va Pekin allaqachon javob choralari haqida e’lon qildi, YeI esa bu boradagi pozitsiyasini aprelda ma’lum qiladi.