Ҳиндистонда зираворлар аралашмасида заҳарли моддалар мавжудлиги сабабли текширув ўтказиляпти
Икки йирик зираворлар ишлаб чиқарувчиси маҳсулотларида этилен оксиди аниқланган. У канцероген ва мутаген таъсирга эга кучли заҳар.
Фото: Sharafat Ali/REUTERS
Ҳиндистоннинг Озиқ-овқат хавфсизлиги ва стандартлари бошқармаси (FSSAI) мамлакатдаги барча зираворлар ва зираворлар ишлаб чиқарувчиларни текширишни бошлашини маълум қилди, деб хабар берди Reuters 2 май, пайшанба куни. Бу икки йирик зираворлар ишлаб чиқарувчи MDH ва Everest компаниялари маҳсулотларида канцероген, мутаген ва гиёҳвандлик таъсирига эга кучли заҳар бўлган этилен оксиди аниқлангани билан боғлиқ бўлиб, уларнинг аралашмалари кўплаб мамлакатлар бозорларига етказиб берилади.
Ҳинд зираворлари аралашмаларида этилен оксиди бўлиши мумкинлиги ҳақидаги биринчи хабарлар апрел ойи бошида Ҳонгконг ва Сингапурдан келган. Заҳарли модданинг юқори миқдори, хусусан, машҳур зираворлар - карри ва гарам масала аралашмаларида топилган. Шундан сўнг, бу зираворлар Ҳонгконг ва Сингапурда сотувдан олиб ташланди. Апрел ойининг охирида Австралия ва Янги Зеландияда ҳинд зираворларини текшириш бошланди. Америка регуляторлари ҳам маълумот йиғмоқда.
Ҳиндистонда кенг кўламли текширувлар
Ҳонгконг ва Сингапурдан келган хабарлардан сўнг, Ҳиндистоннинг FSSAI бошқармаси MDH ва Everest ишлаб чиқариш объектларини текширишни бошлади. Эндиликда бўлим зираворлар ишлаб чиқарувчи барча корхоналарнинг ишлаб чиқариш жойларида намуналар олади ва кенг кўламли текширувлар ўтказади. «Ҳар бир маҳсулот сифат ва хавфсизлик стандартларига мувофиқлиги бўйича таҳлил қилинади», деб таъкидлади FSSAI.
Ҳиндистон дунёдаги энг йирик зираворлар ишлаб чиқарувчиси, истеъмолчиси ва экспортчиси ҳисобланади. Zion Market Research маълумотларига кўра, Ҳиндистон зираворлар бозори 10,5 миллиард долларга баҳоланади.