Hindistonda erkak film oldidan haddan uzoq reklama qo‘ygan kinoteatrni sudga berdi va yutib chiqdi
Unga vaqtini behuda sarflagani va ma’naviy zarar uchun kompensatsiya to‘lanadi.
Foto: Danish Siddiqui/Reuters
Hindistonning Bangalor shahrida istiqomat qiluvchi 30 yoshli erkak mamlakatdagi eng yirik kinoteatrlar tarmog‘i — PVR Inox’ni sudga berdi. U filmdan oldin haddan tashqari uzoq vaqt reklama namoyish etilganidan norozi bo‘lgan, deb xabar bermoqda The Guardian.
2024 yilning dekabr oyida Abishek do‘stlari bilan kinoga borgan. “Dovyurak Sem” harbiy dramasi 16.05 da boshlanishi kerak edi. Biroq undan oldin kinozalda 25 daqiqa davomida uy-ro‘zg‘or buyumlari, mobil telefonlar va avtomobillar reklamasi, shuningdek, bo‘lajak kartinalar anonsi namoyish etilgan.
Filmdan so‘ng Abishek ishga borishni rejalashtirgandi, ammo u ishga kechikkan. Erkak keraksiz reklamaga shuncha vaqt sarflashga majbur bo‘lganidan g‘azablandi. Da’vo arizasida ta’kidlanishicha, “arizachi shu kunga belgilangan boshqa tadbirlar va uchrashuvlarda qatnasha olmagan hamda moddiy zarar ko‘rgan.”
Hujjatda, shuningdek, multipleks-kinoteatrlar reklama daromadini o‘z mijozlarining manfaatlaridan ustun qo‘yishi va ularning xohishlariga qarshi reklamani ko‘rishga majburlashi ta’kidlangan.
“Hozirgi zamonda vaqt pul hisoblanadi, har bir insonning vaqti juda qadrli”, — deyiladi sud qarorida. “Ish jadvali tig‘iz bo‘lgan odamlar uni behuda sarflay olmaydi.”
Kinoteatrlar tarmog‘i vakillari o‘zlarini oqlash maqsadida ijtimoiy reklamalarni namoyish etish qonunan majburiy ekanini ta’kidlashdi. Biroq sud filmdan oldin ko‘rsatilgan reklamalarning aksariyati tijoriy xususiyatga ega bo‘lganini aniqladi.
The Guardian ta’kidlashicha, Hindistonda kino eng samarali reklama vositasi sanaladi va uning reklama sohasidagi ulushi tobora ortib bormoqda. G‘arb kinoteatrlaridan farqli o‘laroq, Hindistonda reklama nafaqat seans boshlanishidan oldin, balki filmning o‘rtasida ham namoyish etiladi.